Veterán 2. světové války Emil Boček vzpomínal

Beseda s devadesátiletým veteránem 2. světové války plukovníkem ve výslužbě Emilem Bočkem a žáky základní školy Herčíkova.

  • Veterán plukovník Emil Boček vzpomínal
  • Veterán plukovník Emil Boček vzpomínal

V pondělí 17. června 2013 besedovali žáci devátých ročníků na půdě Základní školy Herčíkova v Brně s devadesátiletým veteránem 2. světové války plukovníkem ve výslužbě Emilem Bočkem. 

Devadesátiletý veterán, který se dnes těší skvělé fyzické i duševní kondici deváťákům poutavě vyprávěl o svých předválečných i válečných zážitcích, které ho dovedly k jeho vytouženému vojenskému letectví. Odpovídal na desítky zajímavých dotazů, z nichž tři nejzajímavější byly odměněny věcnou cenou, kterou jim předala předsedkyně občanského sdružení Mezigenerace Mgr. Zdeňka Dubová. Ta stojí také za projektem Senioři do škol, jehož cílem je žákům základních škol představovat zajímavé osobnosti z řad seniorů, kteří se navzdory svému věku aktivně zapojují do veřejného života a jsou pro mladší generace zajímavými vzory.

A co žáky nejvíce zajímalo?

Žáky nejvíce zajímalo, na jakém stroji Emil Boček létal (Spitfire), jestli někoho sestřelil (nesestřelil), zda se bojí v letadle, když nad ním nemá kontrolu sám (v jeho profesi není možné, aby si navzájem nevěřili) anebo jak moc pravdivé bylo válečné drama Tmavomodrý svět v režii Jana Svěráka o československých letcích za druhé světové války ve Velké Británii (pro běžného diváka to prý bylo dobré, pro ty, kteří to zažili na vlastní kůži nikoliv).

Veterán Emil Boček přiznal také, že létání je jeho celoživotní vášní a i dne si někdy zalétá. A jaký má recept na skvělou kondici? Každý den si zacvičit a mít veselou a otevřenou mysl. Proto se zřejmě tak často usmívá.